Ясни правила, публичност и диалог

0
142


„Новата ни политика ще са ясни правила, публичност и диалог. По нито един казус няма да има двоен стандарт“. Това увери в първата си пресконференция, откакто е назначена на поста, главната архитектка на София Богдана Панайотова.

„Ако се спазва Законът за устройството и застрояването на София и наредба 7, презастрояването ще бъде намалено с 30%“, смята арх. Панайотова. Тя гарантира, че оттук нататък Направление „Архитектура и градоустройство“ (НАГ) ще спазва правилата, нямало да се използват незаконни административни хватки и никой нямало да бъде толериран.

Арх. Панайотова съобщи, че в момента тече ревизия в НАГ, като вече са установени 500 преписки без действие и 200, залежаващи на етап разрешение за строеж. Целта на главния архитект е тези казуси да бъдат решени до края на годината. До края на месеца щяла да е готова програмата за управление на НАГ и новата визия. В момента се правела пълна инвентаризация на всички процеси и административни практики.

Още в първите си дни на поста Панайотова е спряла проекта за 215-метров небостъргач до мол „Парадайс“. Там ще се търси и промяна на подробния устройствен план, за да се гарантира, че в бъдеще няма да има такова строителство.

Относно снимката, показана от „Спаси София“, на която арх. Панайотова е с инвеститора на небостъргача Давид Михайлович в ресторант в столичен мол, тя каза, че двамата са разговаряли многократно в кабинета й, тъй като той имал различни проекти.

„Ресторантът е в близост до мястото, където живея и ми беше любим. Вече не ходя там. Снимката вероятно е извадена от видеонаблюдението на ресторанта. Бях там с мой приятел – не помня дали на обяд или на вечеря. Когато влязохме,  Михайлович се появи и седна на нашата маса. Не знаех, че трябва да го изгоня. Не помня за какво си говорихме“, разказа арх. Панайотова и добави, че всички инвеститори имат телефонния й номер. Тя уточни, че е видяла проекта за небостъргача чак след избора й на главен архитект. 

Тя коментира още два проекта, около които има спорове.

По повод сградата „Златен век“ в „Лозенец“ заяви, че проектът никога не е бил спиран. Панайотова чакала външен одит, който да потвърди установените от НАГ нарушения по проекта както за „Златен век“, така и за 5 небостъргача, севeрно от Централна жп гара, чийто инвеститор е „ПИМК Билд“. Ако одитът, който ще е готов до 15 юни, установи нарушения, арх. Панайотова ще сезира компетентните органи.

За комплекта до Централна жп гара – „Капитол Резиденс“, арх. Панайотова обясни, че става дума за 5 жилищни небостъргача, които нямали нужното отстояние. Там разрешението било за една сграда, а всъщност първо щели да се появят три, след това още две. Според арх. Панайотова в този случай може да се спре процесът, защото строителството още не е започнало.

А по повод „Златен век“, чийто старт е от 1996 г., тя коментира: „Последната процедура е поискана в края на 2024 г. след влязло в сила съдебно решение в полза на инвеститорите. С него се постановява произнасяне по проекта по същество. Докато издаването на заповедта беше в РДНСК, ги сезирах, че проектът не отговаря на изискването за паркоместа. РДНСК не взе под внимание това и заповедта беше издадена. Издаденото съдебно решение обаче е по друг проект, а не по този, който сега е одобрен. През януари проверка на място установява, че вече са извършени дейности по проекта, преди да е одобрен, като незаконно строителство. Това е и една от основните причини той да не бъде одобрен и аз съм излязла със становище до временно изпълняващия длъжността главен архитект Стефан Аспарухов да се произнесе с мотивиран отказ. Имаше жалби срещу мен заради това като длъжностно лице, като делото беше прекратено. Неясно защо, докато бях в отпуска, кабинетът ми беше разбит и е викан ключар. Затова също има вътрешна проверка и е сезирана прокуратурата. На 7 март „Артекс“ предприема нови действия за одобрение на проекта, като чак на 3 април е поправен проектът със становище на пожарната. А заявлението е адресирано лично до арх. Аспарухов, което е недопустимо за една администрация. Следва нова проверка на място, която установява, че няма незаконно строителство, а големите отвори в стоманобетонната конструкция към съседен имот са запушени с тухли. Това не е възстановяване на конструкция. Въпреки това арх. Аспарухов издава одобрение на проекта.

„Тази сграда („Златен век“ – б.ред.) няма да стои като гроб и ще бъде завършена. На етапа, на който е, е невъзможно строителството да бъде ревизирано, но фактите трябва да бъдат оповестени публично и тя да се приведе в законов ред“, смята арх. Панайотова. И обясни, че единственото, което може да се случи, е ДНСК да установи, че не е спазено градоустройството по идейния проект и вместо само с ателиета, „Златен век“ да бъде със смесена функция.

На въпрос как ще работи с арх. Аспарухов оттук нататък, след като прокуратурата ще проверява и неговите действия, арх. Панайотова обясни, че той е назначен в НАГ след конкурс и тогава бил с безупречна биография.





Източник 24часа